PREDSJEDNIK OCJENJIVAČKE KOMISIJE

IZV. PROF. DR. SC. MARIN MIHALJEVIĆ ŽULJ

Marin Mihaljević Žulj

Izv. prof. dr. sc. Marin Mihaljević Žulj rođen je 22. listopada 1981. u Zagrebu. Diplomirao je 2007. na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, smjer voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo, na temu „Praćenje stanja zaraženosti fitoplazmama kultivara Chardonnay na pokušalištu Jazbina“,a doktorsku disertaciju na temu „Utjecaj kvasaca i amonijevog sulfata na pojavu netipične arome starenja u vinu Rajnski rizling“ obranio je 2015. godine na istom fakultetu.

Od 2009. godine predaje na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje je do danas nositelj tri modula „Osnove tehnologije rakija od grožđa i vinjaka“, „Kakvoća rakija od grožđa i drugog voća“ te „Istraživanja arome vina i jakih alkoholnih pića“.

Od 2014. certificirani je senzorni ocjenjivač vina i voćnih vina sukladno Pravilniku o organoleptičkom (senzornom) ocjenjivanju vina i voćnih vina u RH. 2014. godine završava tečaj senzornog ocjenjivanja jakih alkoholnih pića u Austriji (World-Spirits Academy - Bad Kleinkirchheim).

2013. godine sudjelovao je u znanstveno-stručnoj edukaciji „Lallemand malolactic fermentation education“ u Toulouseu (Francuska). Znanstveno se usavršavao 2019., CEEPUS stipendija, For Safe and Healthy Food in Middle-Europe, Szent István University, Faculty of Food Science, Budapest, Hungary, zatim 2019. u Njemačkoj na Sveučilištu Hohenheim, Yeast Genetics and Fermentation Technology.

Iza sebe ima niz uspješnih projekata suradnje sa destilerijama u Hrvatskoj. Autor je knjige „Voćne rakije, likeri i travarice“, te je autor tridesetak znanstvenih i stručnih radova u području tehnologije vina i jakih alkoholnih pića. Dugi niz godina član je ocjenjivačke komisije za jaka alkoholna pića u Republici Srbiji, te je predsjednik mnogih komisija u Republici Hrvatskoj.

Već četvrtu godinu za redom predsjednik je ocjenjivačke komisije na međunarodnom ocjenjivanju voćnih rakija, ginova i likera u Zagrebu Crospirit.

Prof. dr. Ninoslav Nikićević , redovni je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, u mirovini, u ocjenjivačkim komisijama za jaka alkoholna pića od 1984. godine. Od 2000. godine predsjednik je više komisija, a od 2006. godine predsjednik svih komisija za senzorno ocjenjivanje kvaliteta jakih alkoholnih pića u Srbiji i Republici Srpskoj. Član je međunarodne komisije za senzorno ocjenjivanje kvaliteta vodki, član međunarodne komisije na ocjenjivanju u Ljubljani, član međunarodne komisije u Zagrebu u okviru Crospirit ocjenjivanja, predsjednik ocjenjivačke komisije u Sofiji u Bugarskoj. Autor je dva sveučilišna udžbenika, jedne istaknute monografije nacionalnog značaja i 6 monografija. Od 2008. godine do 2023. godine održao je 9 četveromjesečnih obuka za proizvođače voćnih i drugih rakija. Veliki je pobornik zaštite geografskog porijekla šljivove prepečenice iz Srbije, na međunarodnom nivou. U periodu 1990.-2009. godine bio je član i predsjednik svih komisija za donošenje nacrta i Zakona i Pravilnika za jaka alkoholna pića u Republici Srbiji. Sada je član komisije za praćenje proizvodnje i plasmana voćnih rakija Srbije na inozemna tržišta. Autor je više od 150 znanstvenih i preko 200 stručnih radova.

ALEKSANDAR BRODSKI, DIPL. ING. Rođen je 28.03.1972. u Reutlingenu, SR Njemačka. 1986. godine završava osnovnu školu u Sibinju. 1990. godine završava Srednjoškolski poljoprivredno prehrambeni centar «ŠPPC» u Slavonskom Brodu. 2002. godine je diplomirao na Sveučilištu u Zagrebu Agronomski fakultet -smjer voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo i dobiva zvanje - Diplomirani inženjer agronomije- smjer voćarstvo, vinogradarstvo, vinarstvo. RADNO ISKUSTVO: Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet (stručni suradnik u sustavu znanosti i visokom obrazovanju, 2003.-2012.; viši stručni suradnik u sustavu znanosti i visokom obrazovanju 2012.- ...; voditelj vinogradarsko vinarskog pokušališta Jazbina, Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo 2003.- 2017.). Certificirani je degustator (član povjerenstva za organoleptičko ocjenjivanje vina i drugih proizvoda od grožđa i vina od 2007. godine)
DR. SC. MIRELA OSREČAK rođena je 26.10.1980. godine u Zagrebu. Na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je 2005. godine, a na Zavodu za vinogradarstvo i vinarstvo zaposlena je u siječnju 2007. godine u svojstvu stručnog savjetnika u sustavu znanosti i visokog obrazovanja. Doktorsku disertaciju obranila je 2014. godine. Znanstveni interes usredotočen je na fiziologiju vinove loze, ampelotehniku, ekologiju vinove loze, stolno grožđe, zdravstvene aspekti grožđa i vina, posebno na biološki potencijal polifenolnih spojeva u vinu. Aktivno sudjeluje u izvedbi nastave na dva modula dodiplomskog studija, te dva modula diplomskog studija. Kao autor/koautor objavila je veći broj znanstvenih radova indeksiranih u međunarodnim bazama te veći broj stručnih i popularnih članaka, kao i sudjelovala na većem broju domaćih znanstvenih skupova i međunarodnim kongresima. Član je Hrvatskog enološkog društva, Povjerenstva za senzorno ocjenjivanje vina. Posljednih godina član je ocjenjivačke komisije Crospirit ocjenjivanja.
Prof. dr. sc. Jasna Mrvčić rođena je u Bjelovaru, a diplomirala je 1996. godine na Sveučilištu u Zagrebu Prehrambeno-biotehnološki fakultet gdje je i magistrirala te doktorirala na temu ugradnje biogenih elemenata u mikrobnu biomasu. Od 1996. do danas zaposlena je na Sveučilištu u Zagrebu Prehrambeno-biotehnološki fakultet, u Laboratoriju za tehnologiju vrenja i kvasca, čija je i pročelnica. Na matičnom fakultetu je u više mandata i predsjednica Odbora za diplomske radove i član Odbora za znanstveno-istraživački rad. Nositeljica je predmeta "Proizvodnja jakih alkoholnih pića" i "Proizvodnja i primjena pekarskog i prehrambenog kvasca", te predavač na predmetima "Biotehnologija III", "Tehnologija alkohola i kvasca" i "Principi biotehnološke proizvodnje hrane", "Biotehnološka proizvodnja alkohola i biomase mikroorganizama" i "Probiotici, prebiotici i funkcionalne starter kulture". U dosadašnjem radu bila je mentorica studentima pri izradi brojnih završnih, diplomskih i doktorskih radova. Do sad je sudjelovala kao suradnica u europskom projektu (EU - FP6) i pet projekata Hrvatske zaklade za znanost te je objavila 40-ak znanstvenih članaka, sudjelovala na brojnim znanstvenim međunarodnim i domaćim konferencijama i stručnim skupovima. Bila je predavač u okviru programa IPA BGUE 0406 za modernizaciju školskih kurikuluma u strukovnoj Prehrambeno-tehnološkoj školi, član je Tehničke komisije za pića za dodjelu oznake „Hrvatski otočni proizvod“ pri Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, a sudjelovala je i u pripremama stručne konferencije Spirit of rakija (2019.). Od 2017. godine certificirani je senzorni ocjenjivač jakih alkoholnih pića. Dugi niz godina članica je ocjenjivačkih povjerenstava za jaka alkoholna pića, među kojima je i međunarodno ocjenjivanje voćnih rakija, ginova i likera u Zagrebu Crospirit.
Prof. dr. sc. Damir Stanzer rođen je 1970. godine u Zagrebu. Na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu završio je studije smjerova Prehrambene tehnologije i Biotehnologije, a na istom fakultetu je magistrirao (2004.) i doktorirao (2008.). Osim na matičnom fakultetu usavršavao se i na sveučilištima u Austriji i Belgiji. Aktivno sudjeluje u izvođenju nastave na predmetima preddiplomskih i diplomskih studija PBF-a - kao nositelj predmeta „Tehnologija alkohola i kvasca“ i „Principi biotehnološke proizvodnje hrane“, te kao predavač na predmetima „Proizvodnja jakih alkoholnih pića“ i „Biotehnologija 3“, kao i na poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju kao nositelj predmeta „Biotehnološka proizvodnja alkohola i biomase mikroorganizama“. Mentor je brojnim studentima u izradi završnih i diplomskih radova. U dosadašnjem radu na znanstvenim projektima objavio je 40-tak znanstvenih radova, te sudjelovao na brojnim znanstvenim konferencijama i stručnim skupovima. Predsjednik je ili član raznih odbora i povjerenstava na matičnom fakultetu i izvan njega. Između ostalog, tijekom niza godina sudjeluje u aktivnostima suradnje s Ministarstvom poljoprivrede i gospodarskim sektorom u povezivanju znanstvenih, stručnih i gospodarskih aktivnosti u području proizvodnje jakih alkoholnih pića – kao član Povjerenstva za izradu tehničke dokumentacije za zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla jakih alkoholnih pića Ministarstva poljoprivrede RH, u pripremi stručne konferencije Spirit of rakija (2019.), te kao član raznih ocjenjivačkih povjerenstava za ocjenu kvalitete jakih alkoholnih pića.

Dr. sc. Karla Hanousek Čiča rođena je 9. prosinca 1988. godine u Virovitici. Diplomirala je 2013. godine na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na Hrvatskom šumarskom institutu u Laboratoriju za fizikalno-kemijske analize 2014. prolazi program 1-godišnjeg stručnog osposobljavanja, a od 2015. godine zaposlena je u Laboratoriju za tehnologiju vrenja i kvasca na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Doktorsku disertaciju naslova „Fitokemijski profil, funkcionalna svojstva i fizikalno-kemijski parametri tradicionalne istarske travarice biske“ obranila je na istom fakultetu 6.prosinca 2022. godine. Kao viši asistent aktivno je uključena u izvođenje nastave na predmetima „Proizvodnja jakih alkoholnih pića“, „Tehnologija alkohola i kvasca“, „Instrumentalna analiza“, „Principi biotehnološke proizvodnje hrane“ i „Proizvodnja i primjena pekarskog i prehrambenog kvasca“, kao i u izradi završnih i diplomskih radova. Dosadašnji rad rezultirao je s 18 znanstvenih radova i posterskih izlaganja na domaćim i međunarodnim znanstveno-stručnim skupovima. Osim na kongresima svoja znanja i vještine usavršava pohađanjem radionica, seminara i stručnih skupova. Sudjelovala je u organizaciji i kao voditeljica sekcije stručne konferencije Spirit of rakija (2019.), a članica je i raznih ocjenjivačkih povjerenstava za ocjenu kvalitete jakih alkoholnih pića.

Renata Sahor je završila Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu te stekla zvanje magistra prehrambene tehnologije. Posjeduje radno iskustvo tehnologa u proizvodnji i razvoju više od 20 godina u Badel 1862 d.d. gdje provodi svakodnevne degustacije. Također, član je komisija na raznim ocjenjivanjima između kojih i na Crospirit ocjenjivanju.
VESNA JURAK, DIPL. ING. je završila Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu te stekla zvanje magistra biokemijskog inženjerstva. Trenutno radi na poziciji direktorice Proizvodnje jakih alkoholnih pića u Badel 1862 d.d.. Posjeduje radno iskustvo tehnologa u proizvodnji i razvoju više od 27 godina u Badel 1862 d.d. Također, član je komisija na raznim ocjenjivanjima između kojih i na Crospirit ocjenjivanju.
MR. SC. VLASTA RUBEŠA VILI je rođena 23. listopada 1956. godine u Bosiljevu. Diplomirala je 1981. godine na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na Voćarsko vinogradarsko vinarskom smjeru. Od siječnja 1983. godine je radila u Voćarsko vinogradarskoj stanici Zagreb, RJ Rasadnik “Pavlomir” u Novom Vinodolskom, na poslovima voditelja povrćarske proizvodnje, proizvodnje voćnog sadnog materijala te plasmana voćnog i loznog sadnog materijala. Od 1991. godine je radila u Poljoprivrednoj savjetodavnoj službi na području Primorsko goranske županije, a od kraja 1996. godine, do mirovine, u Sv. I. Zelini kao rukovoditelj Službe Zagrebačke županije. Magistarski rad s temom “Utjecaj reza na prinos i kakvoću cv. Sauvignon bijeli” je radila pod mentorstvom prof.dr. N. Miroševića, na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i obranila ga 2011.godine. U Poljoprivredno savjetodavnoj službi (Služba je radila pod raznim nazivima) je sudjelovala u realizaciji ciljeva i zadataka, s naglaskom na edukaciju - obrazovanje poljoprivrednih proizvođača, te u pisanju stručnih publikacija HZPSS-a i priručnika . Sudjelovala je u projektima Vijeća istraživanja u poljoprivredi (VIP) , te projektima Zagrebačke županije . Sudjeluje u izvođenju nastave u Učilištu za obrazovanje odraslih APIS iz Velike Gorice. Član je Hrvatskog enološkog društva, te Povjerenstva za senzorno ocjenjivanje vina kao i komisija za ocjenjivanje jakih alkoholnih pića poput Crospirita.
OZREN HRSTO DIPL. ING. PREH. TEH. rođen je 23.7.1984. Viši savjetnik je u Upravi za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede, završio Prehrambeno – biotehnološki Fakultet u Zagrebu, trenutno na postdiplomskom studiju također na PBF-u. Kroz svoj rad u Upravi za stručnu podršku održava edukativne radionice za preradu poljoprivrednih proizvoda na malim i srednjim gospodarstvima po cijeloj Hrvatskoj. U cilju postizanja bolje kvalitete prehrambenih proizvoda koji se proizvode na malim i srednji gospodarstvima uključen je kao ocjenjivač u više službenih ocjenjivanja proizvoda prerade. Također jedan je od organizatora ocjenjivanja proizvoda prerade biljnih sirovina za Sajam zimnice koji se svake godine održava u Zagrebu, a kojeg je organizator Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede. Završio je školu za senzoričara hrane. Završio je i stekao majstorsku diplomu za „Proizvodnju voćnih i drugih rakija“ kao i edukaciju o „Senzorskim osobinama i greškama jakih alkoholnih pića“. Od 2021. godine član je ocjenjivačke komisije Crospirita.
NATAŠA PUHELEK PUŠTINA, DIPL. ING. zaposlena je kao Voditelj službe za hortikulturu i vinarstvo u Upravi za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede. Članica je više ocjenjivačkih komisija za vina i jaka alkoholna pića, između ostalog i Crospirit ocjenjivanja.